Kirkeåret

Kirkeåret i den danske folkekirke begynder den første søndag i advent, som er kirkens nytår, og det slutter den sidste søndag efter Trinitatis.

Kirkeåret har en bestemt struktur, der begynder med adventstiden, som er en forberedelse til jul, dernæst kommer nytår og helligtrekonger tiden. Så følger fasten, der afsluttes ved påske og endelig kommer pinse. Resten af året kaldes trinitatistiden.

Liturgiske farver

Liturgiske farver er et udvalg af farver, som er tilknyttet helligdagene i kirkeåret og de findes bl.a. på messehageler, og i kirkens udsmykning på de enkelte dage. Farverne har forskellig symbolsk betydning, og i den danske folkekirke anvendes hvid, rød, grøn, sort og violet.

 

 

Næste gudstjenester

16

aug
søndag
10:00-11:00

Højmesse med 'Mer' Klaver' i Simeons Kirke

Sjællandsgade 12B, 2200 København N
Louise Britze Kijne

16

aug
søndag
11:00-12:00

Højmesse i Sankt Johannes kirke

Blegdamsvej 1, 2200 København N
Marie Jacobsen Damm

16

aug
søndag
14:00-15:00

Højmesse i De Gamles Bys Kirke

Edith Rodes Vej 6, 2200 København N
Louise Britze Kijne

23

aug
søndag
10:00-11:00

Højmesse i Simeons Kirke

Sjællandsgade 12B, 2200 København N
Per Vibskov Nielsen

23

aug
søndag
11:00-12:00

Højmesse i Sankt Johannes kirke

Blegdamsvej 1, 2200 København N
Nicolai Halvorsen

23

aug
søndag
14:00-15:00

Højmesse i De Gamles Bys Kirke

Edith Rodes Vej, 2200 København N
Jeppe Carsce Nissen

30

aug
søndag
10:00-11:00

Højmesse i Simeons Kirke

Sjællandsgade 12B, 2200 København N
Louise Britze Kijne

30

aug
søndag
11:00-12:00

Højmesse i Sankt Johannes kirke

Blegdamsvej 1, 2200 København N
Per Vibskov Nielsen

30

aug
søndag
14:00-15:00

Højmesse i De Gamles Bys Kirke

Edith Rodes Vej 6, 2200 København N
Birger Bavnhøj

06

sep
søndag
10:00-11:00

Højmesse i Simeons Kirke

Sjællandsgade 12B, 2200 København N
Per Vibskov Nielsen

06

sep
søndag
11:00-12:00

Højmesse i Sankt Johannes kirke

Blegdamsvej 1, 2200 København N
Marie Jacobsen Damm

06

sep
søndag
14:00-15:00

Højmesse i De Gamles Bys Kirke

Edith Rodes Vej 6, 2200 København N.
Jeppe Carsce Nissen

13

sep
søndag
10:00-11:00

Højmesse i Simeons Kirke

Sjællandsgade 12B, 2200 København N
Louise Britze Kijne

13

sep
søndag
11:00-12:00

Højmesse i Sankt Johannes kirke

Blegdamsvej 1, 2200 København N
Marie Jacobsen Damm

13

sep
søndag
14:00-15:00

Højmesse i De Gamles Bys Kirke

Edith Rodes Vej 6, 2200 København N
Birger Bavnhøj

20

sep
søndag
10:00-11:00

Højmesse med "Mer´Klaver" i Simeons Kirke

Sjællandsgade 12B, 2200 København N
Louise Britze Kijne

20

sep
søndag
11:00-12:00

Højmesse i Sankt Johannes kirke

Blegdamsvej 1, 2200 København N
Nicolai Halvorsen

20

sep
søndag
14:00-15:00

Højmesse i De Gamles Bys Kirke

Sølund
Jeppe Carsce Nissen

27

sep
søndag
10:00-11:00

Højmesse i Simeons Kirke - Høst

Sjællandsgade 12B, 2200 København N
Paul Heden Friis

27

sep
søndag
11:00-12:00

Højmesse i Sankt Johannes kirke

Blegdamsvej 1, 2200 København N
Per Vibskov Nielsen

27

sep
søndag
14:00-15:00

Højmesse i De Gamles Bys Kirke

Edith Rodes Vej 6, 2200 København N
Birger Bavnhøj

29

sep
tirsdag
14:00-15:00

Nadvergudstjeneste i Simeons Kirke

Sjællandsgade 12B, 2200 København N
Louise Britze Kijne

04

okt
søndag
10:00-11:00

Højmesse i Simeons Kirke+konf velkomst

Sjællandsgade 12B, 2200 København N
Louise Britze Kijne

04

okt
søndag
11:00-12:00

Højmesse i Sankt Johannes kirke

Blegdamsvej 1, 2200 København N
Marie Jacobsen Damm

04

okt
søndag
14:00-15:00

Højmesse i De Gamles Bys Kirke

Sølund
Jeppe Carsce Nissen

04

okt
søndag
14:00-15:00

Dåbstræf/babymusikgudstjeneste i Sankt Johannes Kirke

Sankt Johannes kirke
Marie Damm

11

okt
søndag
10:00-11:00

Højmesse i Simeons Kirke

Sjællandsgade 12B, 2200 København N
Per Vibskov Nieslen

11

okt
søndag
11:00-12:00

Højmesse i Sankt Johannes kirke

Blegdamsvej 1, 2200 København N
Nicolai Halvorsen

11

okt
søndag
14:00-15:00

Højmesse i De Gamles Bys Kirke

Edith Rodes Vej 6, 2200 København N
Birger Bavnhøj

18

okt
søndag
10:00-11:00

Højmesse i Simeons Kirke

Sjællandsgade 12B, 2200 København N
Louise Britze Kijne

18

okt
søndag
11:00-12:00

Højmesse i Sankt Johannes kirke

Blegdamsvej 1, 2200 København N
Per Vibskov Nielsen

18

okt
søndag
14:00-15:00

Højmesse i De Gamles Bys Kirke

Sølund
Jeppe Carsce Nissen

25

okt
søndag
10:00-11:00

Højmesse i Simeons Kirke

Sjællandsgade 12B, 2200 København N
Paul Heden Friis

25

okt
søndag
11:00-12:00

Højmesse i Sankt Johannes kirke

Blegdamsvej 1, 2200 København N
Marie Jacobsen Damm

25

okt
søndag
14:00-15:00

Højmesse i De Gamles Bys Kirke

Edith Rodes Vej 6, 2200 København N
Birger Bavnhøj

01

nov
søndag
10:00-11:00

Højmesse i Simeons Kirke

Sjællandsgade 12B, 2200 København N

01

nov
søndag
11:00-12:00

Højmesse i Sankt Johannes kirke

Blegdamsvej 1, 2200 København N

01

nov
søndag
14:00-15:00

Højmesse i De Gamles Bys Kirke

Sølund
Jeppe Carsce Nissen

01

nov
søndag
15:30-17:30

Allehelgen musikgudstjeneste

Blegdamsvej 1, 2200
Marie Jacobsen Damm

01

nov
søndag
16:00-17:00

Allehelgensgudstjeneste i Simeons Kirke

Sjællandsgade 12B, 2200 København N
Louise Britze Kijne

08

nov
søndag
10:00-11:00

Højmesse i Simeons Kirke

Sjællandsgade 12B, 2200 København N

08

nov
søndag
11:00-12:00

Højmesse i Sankt Johannes kirke

Blegdamsvej 1, 2200 København N

08

nov
søndag
14:00-15:00

Højmesse i De Gamles Bys Kirke

Edith Rodes Vej 6, 2200 København N
Birger Bavnhøj

15

nov
søndag
10:00-11:00

Højmesse i Simeons Kirke

Sjællandsgade 12B, 2200 København N

15

nov
søndag
11:00-12:00

Højmesse i Sankt Johannes kirke

Blegdamsvej 1, 2200 København N

15

nov
søndag
14:00-15:00

Højmesse i De Gamles Bys Kirke

Sølund
Jeppe Carsce Nissen

22

nov
søndag
10:00-11:00

Højmesse i Simeons Kirke

Sjællandsgade 12B, 2200 København N

22

nov
søndag
11:00-12:00

Højmesse i Sankt Johannes kirke

Blegdamsvej 1, 2200 København N

22

nov
søndag
14:00-15:00

Højmesse i De Gamles Bys Kirke

Edith Rodes Vej 6, 2200 København N
Birger Bavnhøj

29

nov
søndag
10:00-11:00

Højmesse i Simeons Kirke

Sjællandsgade 12B, 2200 København N